ZobaczDom.pl

Artykuły

Dom D09C jest rozwinięciem koncepcji „Domu na 102”, który powstał jako wynik analizy rynkowej jakiego projektu poszukiwał „kowalski” pod koniec 20 wieku. W ten sposób powstał projekt domu o powierzchni 100 m2, parterowego z rozłożystym, kopertowym dachem. Ponieważ chciałem, aby jego plan był więcej niż tylko „strzałem w dziesiątkę” funkcjonalnych potrzeb wymyśliłem więc jego nazwę pochodząca z popularnego powiedzenia, że dom jest „na 102” i jego plan miał rzeczywiście 102 m2 powierzchni użytkowej.

budowa domu

Dom jednorodzinny, niezależnie od wielkości, powinien spełniać różnorodne potrzeby zamieszkania rodziny. Ich katalog i sposoby ich zaspokojenia są powszechnie znane, ale jednak dopiero na własnej skórze ludzie przekonują się czy ich satysfakcjonują. Listę życzeń inwestor zwykle zaczyna od ilości i wielkości pomieszczeń, jakie ma mieć jego dom. Salon – 30-40m2, kuchnia 12 –15m2, sypialnie około 15m2. Po dodaniu ich powierzchni do siebie dom czteroosobowej rodziny ma ponad 130m2, czyli ponad 32m2 na osobę! Czy jedna osoba może zaaranżować mieszkanie na takiej powierzchni, a dwie na 64m2 i jak w rytmie życia każdego dnia, w ciągu doby użytkują jego każdy metr? Odpowiedz na to pytanie jest kluczem do zrozumienia problemu racjonalności budowy małego domu.

 

Dom WM08 – „Czajka”
Jest to dom parterowy, niepodpiwniczony z garażem na dwa samochody, dla rodziny 4-5 osobowej. Można go budować etapami – najpierw niskim kosztem parter, potem gdy rodzina się powiększy – wykańczamy poddasze. Oczywiście można tez wykończyć całość za jednym zamachem. Od ulicy wygląda skromnie, ma modny kształt „bungalowego” dachu i mały wykusz z oknem kwiatowym do salonu. Od ogrodu szczyt dachu z dużym oknem do sypialni na poddaszu dodaje wysokości domu i zamiast okien połaciowych mamy pionowe, duże do ogrodu. Dom ma dwa podcienia – wejściowe od frontu i ogrodowy przy kuchni i salonie.

Z pozoru mały, ale jest to dom wygodny i obszerny. Może być to dom z mieszkalnym parterem i tradycyjnym strychem, ale można od razu, na poddaszu urządzić duże sypialnie z garderobami, czy pracownię – studio, lub wręcz niezależne mieszkanie dla młodych.

budowa domu

Dół pod nowe fundamenty.

Brakuje prawie trzech milionów mieszkań, dla ponad sześciu milionów ludzi. Kiedyś obiecywano szczęśliwą przyszłość, szklane domy, po których odziedziczyliśmy ogromny dół. Mamy wolny rynek i nie ma już jednego miejsca z informacją, kiedy będą klucze do własnego „M”.Można samemu zdecydować, komu powierzyć oszczędności życia, gdzie, za ile i jak duże kupić mieszkanie. Kiedyś były przydziały, normy, władza decydowała, w jakich mieszkaniach i gdzie ludzie będą mieszkać. Teraz jest trudniej bo trzeba samodzielnie decydować, bo można i trzeba wybierać. Co brać pod uwagę w decyzjach? Jest tyle ważnych elementów, a nie ma pewności, czy gdzieś nie pominęliśmy jakiejś atrakcyjnej oferty. Każdy ma być sam dla siebie organizatorem budowy własnego mieszkania lub domu.

Projekty domów, szkic projektu D1

 

© Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone  | o Pracowni | nagrody | kontakt | Ciekawe strony | Mapa strony