zawartość zmiany  warianty etapy cennik  zamówienie  pytania o pracowni

nagrody

 
 
 WM02   ORLIK

odbicie lustrzane

  technologia

parametry

do pobrania

publikacje

 
DŁUGOŚĆ I SZER. DOMU 9.95 x 11.0m POWIERZCHNIA  UŻYTKOWA132.5m
MIN.  WYMIARY   DZIAŁKI 18.2 x 19.2m POWIERZCHNIA  NETTO147.7m
CENA  PROJEKTU 2050 zł POWIERZCHNIA  ZABUDOWY95.7m
 
PARTER I PIĘTRO pow. podłóg h>190cm
1. Sień 2.72 m; 7. Korytarz

7.4 m˛

7.4 m˛

2. Hol 2.72 m; 8. Sypialnia 13.7 m˛ 11.3 m˛
3. W.C. 3.15 m; 9. Sypialnia 13.7 m˛ 10.7 m˛
4. Kuchnia 8.30 m; 10. Sypialnia 7.8 m˛ 6.5 m˛
5. Salon ze schodami 34.34 m; 11. Sypialnia 21.9 m˛ 15.0 m˛
6. Garaż z warsztatem 23.46 m; 12. Garderoba 1.6 m˛ 1.4 m˛
13. Łazienka 6.9 m˛ 5.5 m˛
74.7 m˛

73.0 m˛

57.8 m˛
W projekcie W02 Orlik przeznaczonym dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny wyraĽnie oddzielono (na dwóch poziomach) cześć dzienną od części nocnej. Parter może być otwartym, jednoprzestrzennym wnętrzem, lub pozostać w układzie tradycyjnym (pokój dzienny i kuchnię rozdzieli ściana). Poddasze pełni funkcję sypialnianą. Konstrukcja domu (brak wewnętrznych ścian konstrukcyjnych) umożliwia inny od zaproponowanego, indywidualny podział wnętrza. Na poddaszu, o podziale pomieszczeń lekkimi ściankami działowymi można zadecydować praktycznie już po zbudowaniu dachu i wstawieniu okien, kierując się własnymi potrzebami i wymiarami posiadanych mebli. Kuchnia, łazienka na parterze i na piętrze usytuowane są wokół jednego komina i pionu instalacyjnego. Zmniejsza to koszty budowy i eksploatacji.

PIWNICA

1. Korytarz

8.0 m˛

2. Hobby 21.6 m˛
3. Natryski sauny 8.2 m˛
4. Sauna 3.5 m˛
5. Toaleta 1.4 m˛
6. Pom. gospodarcze 9.1 m˛
51.8 m˛
W dokumentacji znajdują się dwa warianty domu - z podpiwniczeniem lub bez. Wyboru wariantu można dokonać w trakcie adaptacji projektu do działki.  

 

 
Jest wygodnym mieszkaniem dla wieloosobowej rodziny.  Projekt przewiduje kilka wariantów elewacji oraz wersję z podpiwniczeniem (wszystkie warianty znajdują się w dokumentacji) W wersji podstawowej dom ma elewację wykończoną białym tynkiem mineralnym, cokół oblicowany płytkami klinkierowymi oraz fragmenty ścian obłożone deskami. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną, a okapy podbite deskami pomalowanymi w kolorze ciemnego brązu. Ściany są murowane z bloczków ceramicznych i betonowych i ocieplone płytami styropianu lub wełny mineralnej. Nad parterem zaprojektowano strop żelbetowy gęsto żebrowy wykonany z gotowych elementów belek i pustaków stropowych. Konstrukcja dachu jest krokwiowo-jętkowa z belkami, słupami i płatwiami z drewna sosnowego. Do budowy domu przewiduje się zastosowanie powszechnie dostępnych materiałów budowlanych, 
Dzienna część domu to salon i kuchnia, które można połączyć lub oddzielić ścianą. W kuchni od strony ulicy można również wydzielić małą spiżarnię. Kuchnia, łazienka na parterze i ta na piętrze usytuowane są wokół jednego komina i pionu instalacyjnego. Zmniejsza to koszty eksploatacji, zwłaszcza podczas korzystania z ciepłej wody, która cyrkuluje w bardzo krótkich odcinkach rur, więc nie trzeba czekać i marnować zimnej aż do rąk dopłynie ciepła. Konstrukcja budynku pozwala również na różnorodne urządzanie poddasza. Podział pomieszczeń wykonany lekkimi ściankami działowymi można wykonać inaczej i praktycznie budujący po zbudowaniu dachu i wstawieniu okien może sam zadecydować gdzie je postawi uwzględniając indywidualne potrzeby i wymiary posiadanych mebli. Często się bowiem zdarza, że kształt i wielkość domu zależy z jednej strony od wymagań dostosowania do charakteru architektury otoczenia, a z drugiej od wymiarów i sposobu ustawienia mebli.
Projekt był opublikowany na łamach Dodatku do Dziennika Bałtyckiego i Wieczoru Wybrzerza w paĽdzierniku 2001 roku. Kliknij na obrazek obok, by przeczytać reprodukcję artykułu. 

Projekt w wersji architektury regionalnej (poniżej) nawiązującej do tradycyjnego domu w konstrukcji szkieletowo - ryglowej tzw. "muru pruskiego. Może być realizowany na na obszarach parków krajobrazowych lub w sąsiedztwie obiektów zabytkowych.
Wariant elewacji wykończonej cegłą klinkierową oraz deskowaniem. 
 
Można go usytuować na działkach różnie zorientowanych do stron świata i kierunku dojazdu. Może być zbudowany w terenie otwartym lub w zabudowie przy ulicy jako dom wolnostojący lub bliĽniak złączony garażami. 
 

KOMENTARZ AUTORSKI

 

Dom przeznaczony jest dla pięcioosobowej rodziny i można go zbudować na niedużej działce o powierzchni 350 m2. Jego bryła składa się z dwu połączonych – przenikających się części, z których każda ma prosty dwuspadowy dach pokryty dachówką. Część domu ustawiona szczytem do ulicy ma wejście umieszczone w podcieniu podpartym grubym filarem. Znajduje się w niej zasadnicza część domu z kuchnią i salonem na parterze, a sypialniami i łazienką na poddaszu. Druga bryła domu ustawiona kalenicą równolegle do ulicy ma w przyziemiu garaż, nad którym zaprojektowano obszerną sypialnię państwa domu. W centralnej części domu, obok wejścia i widoczne z salonu są schody na piętro. Cztery sypialnie, garderoba i duża łazienka pozwolą na wygodne życie wielodzietnej rodziny, chociaż jeden z pokoi może pełnić rolę pokoju gościnnego.

Niewielki gabarytowo dom wygląda na większy niż jest w rzeczywistości. Sprawia to jego dwubryłowa konstrukcja, dzięki której powstaje podcień wejściowy i taras ogrodowy z zaciszną wnęką za garażem.

Różne koncepcje elewacji domu od wykończenia standardowego w białym tynku, aż po zastosowane cegły klinkierowej pozwalają na dobre wpisanie architektury domu w różnorodne otoczenie. Dom można zbudować w krajobrazie otwartym, postawić go w dużym ogrodzie lub w ciasnej zabudowie podmiejskiej. Wykończenie elewacji w stylistyce „muru pruskiego” sprawia, iż będzie pasował w sąsiedztwie domów zabytkowych, w strefie krajobrazu chronionego. Rysunek ciemnych belek na elewacji w górnej, poddaszowej części domu można zestawić z białymi ścianami parteru lub pokrytymi klinkierem (cegłą lub płytkami). Wykonanie sposobu wykończenia elewacji zależy od zasobności portfela.

Dom ten można zestawić w bliĽniaka ścianami szczytowymi w części garażowej. Wówczas okno sypialni nad garażem należy wykonać w połaci dachowej lub w postaci lukarny z jednej lub z obu stron domu. Wtedy jeden na jeden segment bliĽniaka wystarczy działka o powierzchni 275 m2.

Dzienna część domu to salon i kuchnia, które można połączyć lub oddzielić ścianą. W kuchni od strony ulicy można również wydzielić małą spiżarnię. Kuchnia, łazienka na parterze i ta na piętrze usytuowane są wokół jednego komina i pionu instalacyjnego. Chociaż współcześnie na koszty budowy ma to mniejszy wpływ niż kiedyś, to jednak zmniejsza to koszty eksploatacji, zwłaszcza podczas korzystania z ciepłej wody, która cyrkuluje w bardzo krótkich odcinkach rur, więc nie trzeba czekać i marnować zimnej aż do rąk dopłynie ciepła. Konstrukcja budynku pozwala również na różnorodne urządzanie poddasza. Podział pomieszczeń wykonany lekkimi ściankami działowymi można wykonać inaczej i praktycznie budujący po zbudowaniu dachu i wstawieniu okien może sam zadecydować gdzie je postawi uwzględniając indywidualne potrzeby i wymiary posiadanych mebli. Często się bowiem zdarza, że kształt i wielkość domu zależy z jednej strony od wymagań dostosowania do charakteru architektury otoczenia, a z drugiej od wymiarów i sposobu ustawienia ulubionych, często starych mebli, które wędrują wraz przeprowadzkami od mieszkania do mieszkania.  

arch. Paweł Wład Kowalski

(c) Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukcja lub kopiowanie obrazów jest zabronione.