zawartość zmiany  warianty etapy cennik  zamówienie  pytania o pracowni

nagrody

 
 
 WM06   BOGATKA

odbicie lustrzane

  technologia

parametry

do pobrania

publikacje

 
DŁUGOŚĆ I SZER. DOMU 12.92 x 13.62m POWIERZCHNIA  UŻYTKOWA165.3m
MIN.  WYMIARY   DZIAŁKI 21.0 x 21.8m POWIERZCHNIA  NETTO193.1m
CENA  PROJEKTU 1950 zł POWIERZCHNIA  ZABUDOWY144.6m
 
 
PARTER

PODDASZE

pow. podłogi h>190cm
1. Sień 4.4 m˛ 12. Korytarz

6.9 m˛

6.9 m˛

2. Hol + schody 12.5 m˛ 13. Sypialnia 2 29.7 m˛ 19.1 m˛
3. Salon + jadalnia 25.0 m˛ 14. Łazienka 2 5.9 m˛ 2.4 m˛
4. Kuchnia 5.9 m˛ 15. Sypialnia 3 12.8 m˛ 8.4 m˛
5. Spiżarnia 1.4 m˛ 16. Sypialnia 3 18.3 m˛ 11.4 m˛
6. W.C. 1.4 m˛ 17. Pom. gosp 4.4 m˛ 2.0 m˛
7. Łazienka 7.2 m˛
8. Gabinet 12.1 m˛
9. Sypialnia 12.0 m˛
10. Garderoba 3.7 m˛
11. Garaż 29.5 m˛
115.1 m˛ 78.0 m˛ 50.2 m˛
Dom WM06 Bogatka można zbudować jako dom jednorodzinny lub jako dom dwurodzinny. Podziału na dwa mieszkania można dokonać również w trakcie zamieszkania. Wejście do garażu z przedsionka będzie używane przez mieszkańców poddasza lub zostaje zamurowane. Koncepcja domu jednorodzinnego, który można podzielić na dwa osobne lokale jest propozycją dla rozwojowego małżeństwa i dla seniorów oferujących niekrępujące mieszkanie własnym dzieciom lub na wynajem. WM06 to projekt o ogromnych możliwościach - przeznaczony jest nawet dla siedmoosobowej osobowej rodziny. Może być realizowany etapami. I etap - zabudowa parteru, II etap - adaptacja poddasza. Może to nastąpić w dowolnym odstępie czasu, np. gdy rodzina się powiększy, będziemy chcieli stworzyć osobne mieszkanie na wynajem, dla letników, lub urządzić biuro czy pracownię. Konstrukcja domu pozwala na dowolną aranżację wnętrza. 

Projekt w wersji podstawowej - elewacja wykończona białym tynkiem mineralnym, cokół jest oblicowany płytkami klinkierowymi oraz fragmenty ścian obłożone są deskami. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną, a okapy podbite deskami pomalowanymi w kolorze ciemnego brązu. Ściany są murowane z bloczków ceramicznych i betonowych i ocieplone płytami styropianu lub wełny mineralnej. 
Nad parterem zaprojektowano strop żelbetowy gęsto żebrowy wykonany z gotowych elementów belek i pustaków stropowych. Konstrukcja dachu jest krokwiowo -jętkowa z belkami, słupami i płatwiami z drewna sosnowego. Schody wewnętrzne zaprojektowano jako żelbetowe, ale można wykonać je z drewna na zamówienie indywidualne lub zamontować typowe - gotowe z katalogu producenta. Do budowy domu przewiduje się zastosowanie powszechnie dostępnych materiałów budowlanych, 
 

 WARIANT DWURODZINNY

 

PARTER - MIESZKANIE 1

PODDASZE- MIESZKANIE 2

pow. podłogi h>190cm
2. Hol 7.9 m˛ 11. Przedsionek 1.7 m˛ 1.7 m˛
3. Salon + jadalnia 24.2 m˛ 13. Korytarz + schody 6.7 m˛ 6.7 m˛
4. Kuchnia 5.9 m˛ 14. Salon 25.1 m˛ 18.2 m˛
5. Spiżarnia 1.4 m˛ 15. Kuchnia i jadalnia 13.8 m˛ 7.0 m˛
6. W.C.  1.3 m˛ 16. Łazienka 6.4 m˛ 2.9 m˛
7. Łazienka 7.2 m˛ 17. Sypialnia 12.8 m˛ 8.4 m˛
8. Sypialnia 12.1 m˛ 18. Sypialnia 18.3 m˛ 11.4 m˛
9. Sypialnia 12.0 m˛
10. Garderoba 3.7 m˛
75.7 m˛ 84.8 m˛ 56.3 m˛

CZĘŚĆ WSPÓLNA

1. Sień wejściowa 4.5 m˛
11. Garaż 29.7 m˛
34.2 m˛
Projekt był opublikowany na łamach Dodatku do Dziennika Bałtyckiego i Wieczoru Wybrzerza w paĽdzierniku 2001 roku. Kliknij na obrazek obok, by przeczytać reprodukcję artykułu. 

Minimalne wymiary działki
  

KOMENTARZ AUTORSKI

 

Dom WM06 - na separację ... od rodziców

Budowa domu trwa kilka miesięcy lub kilka lat. Powstaje trwała konstrukcja, a tymczasem już w trakcie budowy zmianie ulegają potrzeby rodziny. Coraz mniej jest budujących wielkie domy by pomieściły kolejne młode małżeństwa zakładane przez dzieci, bo inaczej, zdaniem rodziców, nie miałyby szans na własny kąt. Bo coraz więcej pustych domów staje się kosztownym balastem dla seniorów wyczekujących wizyty dzieci, które jednak za wszelką cenę, wybrały niezależne zamieszkanie.

Prezentowany projekt domu z katalogu „Piękny i Prosty” można zbudować w kilku wariantach funkcjonalnych i nawet w trakcie budowy zmieniać wariant w zależności od potrzeb. Dom można zbudować jako dom jednorodzinny parterowy ze strychem i z garażem na dwa samochody, można strych zaadoptować na kolejne sypialnie albo na poddaszu zrobić niezależne mieszkanie z osobnym wejściem ze wspólnej sieni.

Można, więc wyobrazić sobie scenariusz przekształcania się domu zgodnie z możliwościami finansowymi i potrzebami rodziny, więc po prostu racjonalnie.

Młode małżeństwo trzydziestolatków rozpoczyna budowę mając średnie zarobki, które gwarantują uzyskanie kredytu na budowę lub kupno mieszkania o powierzchni ok. 80 – 90 m2. Czyli za mniej niż 200 tyś złotych budują podstawową bryłę domu, urządzają wygodne mieszkanie z ogrodem, a po kilku latach zamieszkania dobudowują garaż na dwa samochody. Kiedy ich dwójka dzieci staje się młodzieżą, adoptują dla nich strych urządzając tam dwa pokoje i osobną łazienkę, a sami pozostają na parterze. Schody na poddasze są widoczne z salonu, ale kiedy młodzież wiedzie życie bardzo niezależne i chce odizolować się od rodziców lub, jak kto woli – nie chce im przeszkadzać, czyli nie chce ich krępować swobodą zachowania zapraszanych rówieśników, wtedy schody do ich pokoi prowadzą z sieni. Po piętnastu latach od momentu zamieszkania jest czas na wesele, a za moment inwestor zostanie dziadkiem. Wtedy poddasze można szybko przerobić na samodzielne mieszkanie dla młodożeńców, można urządzić tu niezależną kuchnię z pokojem dziennym, łazienką i dwiema sypialniami. Ale można od razu zbudować dom dwurodzinny – osobne mieszkanie na parterze i osobne na piętrze, a wszystko w formie prostego i racjonalnie postawionego domu jednorodzinnego, którego można dalej przekształcać. Można z powrotem połączyć parter z piętrem w obszerne i wygodne mieszkanie dwupoziomowe. Życie dyktuje potrzeby, a projekt powinien umożliwić ich rozwiązanie.

Dom ma bryłę prostą, o racjonalnej, łatwej w budowie konstrukcji. Składa się z dwu części: części mieszkalnej i bryły garażu umieszczonego od frontu tak by nie poszerzał całości dając możliwość budowy na działce o szerokości 21,5 metra. W zakątku utworzonym od frontu znajduje się ganek wejściowy z sienią. Architektura domu polega na połączeniu harmonii proporcji i skali prostych brył z dwuspadowymi dachami pokrytymi dachówką z pięknem wykończenia elewacji fragmentami z klinkieru i fragmentami wykończonymi tynkiem mineralnym i deskami. Dom swym wyglądem promieniuje jednocześnie ciepłem i tradycją, ale i nowoczesnością w syntetycznej prostej bryle, prostym nowoczesnym detalem i zastosowanymi materiałami wykończenia.

Dom będzie pasował w otwartym krajobrazie, przy lesie, nad jeziorem lub w zabudowie podmiejskiej. Projekt polecam uwadze ludziom dynamicznym i rozsądnie patrzącym na życie.

arch. Paweł Wład Kowalski

(c) Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukcja lub kopiowanie obrazów jest zabronione.