ZobaczDom.pl

Dach dwuspadowy

Dwuspadowy dach o konstrukcji najprostszego namiotu jest u nas najpopularniejszym rozwiązaniem. Lubię ten logiczny, prosty sposób by deszcz spłynął na zewnątrz domu po płaskich połaciach, bez załamań, koszy i innych wygibasów, do prostych rynien umieszczonych na krawędzi okapu. W szczytach takiego dachu łatwo można zrobić okna dla pomieszczeń poddasza, w których nie ma słupków bo konstrukcja jętkowa pozwala na oparcie dachu na ścianach zewnętrznych.

Dach kopertowy wymyślono by zadaszyć budynki o skomplikowanym, pełnym uskoków obrysie, bardziej reprezentacyjnie, są trudniejsze w budowie i eksploatacji. Dużą popularność mają budowane z wiązarów deskowych w parterowych domach bez poddasza. Ponieważ domy są coraz bardziej rozczłonkowane, więc dach kopertowy staje się dachem tysiąca wcięć, koszy i załamań połaci. By doświetlić poddasze trzeba wykonać dodatkowe lukarny lub dużą ilość okien połaciowych. Taki dach jest podparty na słupkach, które często przeszkadzają w funkcjonalnym urządzeniu pomieszczeń poddasza. Deszcz nie płynie juz prosto w dół do rynny, ale odbywa skomplikowaną drogę po licznych uskokach gdzie o cieknące szpary łatwo, a w załamaniach śnieg zalegać długo będzie. Taki „wielokopertowy” dach z daleka wygląda jak góra pełna żlebów i dolin, wizualnie dociska dom do ziemi, natomiast dach dwuspadowy przydaje domowi architektonicznej lekkości.

Który dach lepszy? To tak jak z maścią na odszczurzanie. Sprzedawca tłumaczy – „złap szczura, posmaruj mu brzuszek maścią i szczur zdycha”. „A nie można go po prostu od razu uśmiercić?” „Można ... można tak, można i tak. Maść na szczury, maść na szczury!...” dalej woła szukając nabywcy.

 

arch. Paweł Wład Kowalski
 

© Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone  | o Pracowni | nagrody | kontakt | Ciekawe strony | Mapa strony