ZobaczDom.pl

Dom WM08 – „Czajka” i Dom WM09 – „Skowronek”

Dom WM08 – „Czajka”
Jest to dom parterowy, niepodpiwniczony z garażem na dwa samochody, dla rodziny 4-5 osobowej. Można go budować etapami – najpierw niskim kosztem parter, potem gdy rodzina się powiększy – wykańczamy poddasze. Oczywiście można tez wykończyć całość za jednym zamachem. Od ulicy wygląda skromnie, ma modny kształt „bungalowego” dachu i mały wykusz z oknem kwiatowym do salonu. Od ogrodu szczyt dachu z dużym oknem do sypialni na poddaszu dodaje wysokości domu i zamiast okien połaciowych mamy pionowe, duże do ogrodu. Dom ma dwa podcienia – wejściowe od frontu i ogrodowy przy kuchni i salonie.

 

Dom WM09 – „Skowronek”
To kolejny projekt domu rozwojowego, który można budować etapami, najpierw szybko i niskim kosztem mieszkanie na parterze, a potem poddasze. Dach z prostymi szczytami daje pionowe okna do sypialni, jest prosty, ale przez przecięcie z dachem garażu tworzy się urozmaicona bryła całego domu. Dom ma dwa podcienia – frontowe i ogrodowe oraz taras w zaułku przy salonie. Są tez dwa wykusze – ogrodowy w salonie i wykusz - okno kwiatowe od ulicy, które ma nad sobą taras z lukarna na poddaszu. Kuchnia jest od strony wejścia prowadzącego do salonu, a w drugiej części domu urządzone są sypialnie z łazienkami i schody na poddasze. Z garażu na dwa samochody wchodzimy poprzez pomieszczenie gospodarcze do kuchni. I tu niespodzianka – nad garażem jest miejsce na pracownię – studio lub na dodatkowy pokój z łazienką, do którego jest niezależne „kuchenne” wejście z tarasu za garażem! Jest to prosty dom, niepozorny, ale pojemny i wygodny, który można budować etapami i łatwo przebudować na dom wielopokoleniowy z niezależnym mieszkaniem dla seniorów na parterze, sypialniami na poddaszu i studiem nad garażem gdzie głośne słuchanie muzyki nikomu nie będzie przeszkadzać. W zależności od potrzeb dom można łatwo podpiwniczyć częściowo lub całkowicie urządzając tam pomieszczenie gospodarcze, kotłownię, saunę i pokój hobby.

Na parterze podzielony jest na dwie części – na część dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, które można pooddzielać ścianami, ale wnętrze będzie miało ponad 40 m2 i będzie atrakcyjniejsze gdy pozostawimy je otwarte, bez ścian działowych. Przy wejściu, wzorem domów fińskich zaprojektowałem sypialnie, a obok łazienki przy jednym pionie i kominie z kuchnią. Goście odwiedzający dzieci maja blisko do ich pokoi, nie przeszkadzają dorosłym w salonie. Gdy urządzimy sypialnie na poddaszu wtedy pomieszczenia te można wykorzystać na gabinet, pokój gościnny czy też urządzić tu sypialnię dla dziadków. W zależności od potrzeb dom można łatwo podpiwniczyć urządzając tam pomieszczenie gospodarcze, kotłownię, saunę i pokój hobby. Można zrobić bezpośrednie wejście z domu do garażu lub zamiast niego postawić wiatę na samochody.

 

 

 

Uwaga: oba projekty mogą sprawiać kłopot przy klasyfikacji – czy są to domy małe o powierzchni ok. 80m2 (bez garażu) ze strychami, bo takie są gdy budowane są szybko i niskim kosztem, do zasiedlenia na parterze w pierwszym etapie, czy prezentować je jako duże i wygodne gdy budujemy je od razu docelowo z poddaszami? To ważna uwaga dla szukających domów małych, ale rozwojowych, tanich w budowie, ale perspektywicznych, gwarantujących zaspokojenie przyszłościowych potrzeb!

Paweł Wład Kowalski
 

© Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone  | o Pracowni | nagrody | kontakt | Ciekawe strony | Mapa strony