ZobaczDom.pl

WM B01 „Sówka”

WM B01 „Sówka”

 

To wyjątkowy projekt, powstał jako propozycja dla rodzin, które w powodzi stulecia straciły wszystko więc musiały szybko i tanio zbudować nowy dom w cenie niższej niż mieszkanie w bloku. Zaproponowałem również tak przemyślany projekt, aby pomoc w budowie domu ograniczyć do postawienia bryły i wykończenia parteru z instalacjami, kuchnią, łazienką i pokojem do wprowadzenia się od zaraz. Poddasze z sypialniami powinni zrobić sami mieszkańcy by dom „oswajać” i przez samodzielną budowę nie traktować jako prezentu, o który się nie dba tak jak o wypracowaną w pocie czoła własność. W odbudowie domu budynek ma drugorzędne znaczenie, odbudowa domu to bardziej odbudowa życia rodziny po kataklizmie, pozbieranie życia w nowy sens, przez wspólna pracę odbudowanie się w sensie społecznym.  Dom nazwałem „gwiazdką nadziei” – ale władze wolały kupić drogie mieszkania na komercyjnym rynku niż animować odbudowę miasta w sensie budowlanym i społecznym.

Pozostał projekt z „dobrym duchem”, który jest propozycją etapowej budowy małego mieszkania, na maleńkiej działce dla czteroosobowej rodziny, jedną z sypialń można podzielić na dwie dla dzieci. Połączenie mieszkań w bliźniaka pozwala oszczędzać na instalacjach i wspólnym kominie. Gdy sami budujemy całość, drugą połowę domu można wynająć na spłatę kredytu lub przeznaczyć dla drugiego pokolenia rodziny. Znakomicie nadaje się na dom letni, w którym sąsiedzi wzajemnie pilnują posiadłości.

 

arch. Paweł Wład Kowalski
 

© Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone  | o Pracowni | nagrody | kontakt | Ciekawe strony | Mapa strony