ZobaczDom.pl

WM03 – fenomen pierwowzoru

Setki pokoleń budowało domy. Ludzie z pewnością zawsze chcieli robić to jak najlepiej. Dlaczego w naszej części europy powszechnym dorobkiem jest konstrukcja zwykłego pudełka z dwuspadowym dachem? Przecież każdy dom budowali niepowtarzalni ludzie, więc mogli na własną miarę budować coś indywidualnego. Na czym polega fenomen tej prostej formy? Czy na tym, że ważne to, co w środku, a nie na pokaz?

Budynki te stworzyły harmonię i porządek w krajobrazie, z daleka rozpoznajemy, że jest to dom. Pasują wszędzie, na terenie płaskim i na stoku, wyglądają dobrze w gęstej zabudowie, w zespole i pojedynczo. Jak to możliwe, że są prawie takie same, a spełniają wymagania: domu wiejskiego i miejskiego, ludzi młodych, rodzin wielopokoleniowych lub seniorów? Ta prosta forma przechodziła przez wieki próby różnorodnych adaptacji. Parter urządzano, co rusz to inaczej, z czasem adaptowano strych na pokoje, nawet z osobnym wejściem. Projekt gotowy nie powinien schlebiać modzie, ale promować sprawdzone wzory. WM03 jest syntezą współczesnych możliwości funkcjonalnych historycznego pierwowzoru. Można do niego dobudować garaż, wykonać piwnicę i przebudować, jak będzie trzeba.

 

arch. Paweł Wład Kowalski

 

© Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone  | o Pracowni | nagrody | kontakt | Ciekawe strony | Mapa strony