ZobaczDom.pl

WM16 – CZUBATKA – II etap realizacji

Domy buduje się „pod klucz”. Ale życie zmusza budujących, aby wprowadzali się do jeszcze nie wykończonego budynku. Kiedyś było to nie do pomyślenia, teraz jest normą. Każdy marzy o wprowadzeniu się do domu z wypastowanymi parkietami, ale szybko przekonuje się, że wymagania funkcjonalne w tzw. „miedzyczasie” – zmieniły się. Potrzebne są dodatkowe pomieszczenia, rodzina się powiększyła lub dzieci potrzebują już więcej miejsca, więc dom powinien rosnąć wraz z rozwojem potrzeb rodziny. Ale jest to solidna konstrukcja, a nie nadmuchiwany balon. Jak budować by pogodzić naturalną zmienność życiowych potrzeb z konieczną solidnością i stałością budynku?

Można to osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy polega na budowie dużego domu tak zaplanowanego aby można wydzielać w nim dodatkowe pomieszczenia kosztem wspólnych przestrzeni - zagęszczać pokoje. Ale w ten sposób zmniejszamy komfort mieszkania. Drugi sposób to rozbudowa domu. Dom rozbudować można w szerz zabierając fragment ogrodu, albo nadbudowując piętro. Każdy z nich ma swoje mankamenty i wiąże się z budowlanym bałaganem i zniszczeniami. Czy można inaczej? Można wtedy, kiedy zmiana potrzeb idzie w parze ze zmianami funkcjonalnymi. Tradycyjne budownictwo podsuwa pomysł, by adoptować strychy na mieszkanie. Tak jest racjonalnie i naturalnie – nie zmniejszamy ogrodu i nie budujemy nowej konstrukcji bo dach już jest, a pustą przestrzeń niepotrzebnego strychu zamieniamy na pokoje. Dom WM16 jest zaprojektowany tak aby zrealizować tę prostą zasadę przekształcania domu pod zmienne potrzeby rozwijającej się rodziny. Najpierw mamy strych pod nieocieplanym dachem, a w drugim etapie, budujemy schody na górę i nowe pomieszczenia kosztem niepotrzebnej suszarni - graciarni. WM 16 ma jeszcze tę zaletę, że na poddaszu, nie tylko można zrobić nowe sypialnie, ale można urządzić tu niezależne mieszkanie. Jest to dom dla młodej rodziny, która startuje z budową mając mało pieniędzy i w miarę potrzeb urządza poddasze dla dorastającej młodzieży lub dla siebie sprowadzając starych rodziców do sypialni na parterze. WM 16 może być wygodnym domem wielopokoleniowym.

 

Paweł Wład Kowalski
 

© Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone  | o Pracowni | nagrody | kontakt | Ciekawe strony | Mapa strony