ZobaczDom.pl

WM18 – Wieszczek

Tak naprawdę celem budowania domu nie jest postawienie budynku mieszkalnego, ale stworzenie siedziby dla rodziny. Dom jest również, a może przede wszystkim, pojęciem społecznym. Jego wygląd wynika z miejsca budowy i jest wypadkową statusu i aspiracji inwestora. Współcześnie budowany dom w formie dworu, oprócz zapewnienia wygodnego mieszkania w bliskości z ogrodem, swoim frontem z kolumnami ma świadczyć o społecznej pozycji jego mieszkańców. Tych ze starymi korzeniami i tych, którzy na nią zapracowali sami. Z przodu potrzebne jest miejsce by zapewnić dystans do ulicy i podjazd dla kilku samochodów, a z tyłu, by założyć ogród i posadzić duże drzewa. Ale WM 18 można też zbudować na małej działce podmiejskiej, bo wśród podobnego typu zabudowy też będzie dobrze wyglądać. Domy te można łączyć w szereg tworzący uliczkę lub połączyć garażami w bliźniaka.

Dwór był okazalej budowanym domem wiejskim, którego plan również był inspiracją do powstania tego projektu. Było tam centralnie umieszczone wejście i sień, więc i tu, na prawo od hollu są pomieszczenia wspólne, na lewo jest sypialna i gabinet, na wprost od wejścia są schody do sypialni na poddaszu i kominek w środku domu.

 

Paweł Wład Kowalski

© Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone  | o Pracowni | nagrody | kontakt | Ciekawe strony | Mapa strony