zawartość zmiany warianty etapy cennik zamówienie pytania o pracowni

nagrody

WM05 PIECUSZEK

odbicie lustrzane

technologia

parametry

do pobrania

publikacje

 
DŁUGOŚĆ I SZER. DOMU 16.88 x 13.22m POWIERZCHNIA UŻYTKOWA139.8m
MIN. WYMIARY DZIAŁKI 23.7 x 21.00m POWIERZCHNIA NETTO190.1m
CENA PROJEKTU 1950 zł POWIERZCHNIA ZABUDOWY157.0m
 

UWAGA: Projekt może być realizowany etapami. Informacje w dalszej części strony.

PARTER - I ETAP

PODDASZE- II ETAP

pow. podłogi h>190cm
1. Sień 3.4 m2 11. Korytarz

2.9 m2

2.9 m2

2. Pokój dzienny 27.7 m2 12. Sypialnia 2 15.7 m2 7.4 m2
3. Kuchnia 5.9 m2 13. Garderoba 3.5 m2 0.5 m2
4. Spiżarnia 1.8 m2 14. Łazienka 2 5.9 m2 2.6 m2
5. Korytarz + schody 7.1 m2 15. Sypialnia 3 14.5 m2 6.7 m2
6. W.C. 1.4 m2 16. Garderoba 5.4 m2 0.1 m2
7. Łazienka 1 7.4 m2 17. Stryszek 27.9 m2 5.3 m2
8. Sypialnia 1 12.6 m2
9. Gabinet 11.7 m2
10. Garaż 35.3 m2
114.3 m2 75.8 m2 25.5 m2
 

WM05 Piecuszek to wygodny dom dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny. Ma prostą konstrukcję i racjonalny plan funkcjonalny. Daje szansę na realizację etapami. Najpierw można urządzić wygodne mieszkanie na parterze, a w okresie póĽniejszym, nawet po kilku latach zaadaptować poddasze, przekształcając dotąd nie wykorzystywaną przestrzeń - na część mieszkalną. Pod schodami, biegnącymi za kominem powstanie przytulny zapiecek. Bryła domu ,poprzez przesuniecie ścian zewnętrznych w linii dzielącej sypialnie od części dziennej, zyskuje dwie praktyczne wnęki podcieniowe: wejściową i ogrodową. Zaciszny taras, usytuowany w zaułku ścian, połączony szerokimi drzwiami z pokojem dziennym efektywnie powiększa jego przestrzeń (zwłaszcza w lecie).

Projekt domu może być realizowany etapami. W pierwszym etapie urządzamy wygodne mieszkanie na parterze, w następnym adoptujemy poddasze - w ten sposób można powiększyć powierzchnię domu. Budowa etapami nie oznacza dobudowania dodatkowej części budynku, lecz przekształcenie istniejącego poddasza dotąd nie używanego...

Technologia

Projekt w wersji podstawowej ma elewację wykończoną białym tynkiem mineralnym, cokół oblicowany płytkami klinkierowymi oraz fragmenty ścian obłożone deskami. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną, a okapy podbite deskami pomalowanymi w kolorze ciemnego brązu. Ściany są murowane z bloczków ceramicznych i betonowych i ocieplone płytami styropianu lub wełny mineralnej. Nad parterem zaprojektowano strop żelbetowy gęsto żebrowy wykonany z gotowych elementów belek i pustaków stropowych. Konstrukcja dachu jest krokwiowo-jętkowa z belkami, słupami i płatwiami z drewna sosnowego. Schody wewnętrzne zaprojektowano jako żelbetowe, ale można wykonać je z drewna na zamówienie indywidualne lub zamontować typowe - gotowe z katalogu producenta. Do budowy domu przewiduje się zastosowanie powszechnie dostępnych materiałów budowlanych.

REALIZACJA ETAPAMI

   
PARTER - I ETAP

PODDASZE- II ETAP

1. Sień 3.4 m2

Projekt domu może być realizowany etapami. W pierwszym etapie urządzamy wygodne mieszkanie na parterze, w następnym adoptujemy poddasze - w ten sposób można powiększyć powierzchnię parteru, lub  stworzyć osobne mieszkanie na wynajem, dla letników, czy biuro. Budowa etapami nie oznacza dobudowania dodatkowej części budynku, lecz przekształcenie istniejącego poddasza dotąd nieużywanego... ( więcej)

2. Pokój dzienny 27.7 m2
3. Kuchnia 5.9 m2
4. Spiżarnia 1.8 m2
5. Korytarz + schody 3.4 m2
6. W.C. 1.4 m2
7. Łazienka 1 7.4 m2
8. Sypialnia 1 12.6 m2
9. Sypialnia 2 11.7 m2
10. Garderoba 3.5 m2
11. Garaż 35.3 m2
114.1 m2

Projekt WM05 był prezentowany na łamach magazynu Ładny Dom. Luty 2003 nr2. Redakcja dokonała niezależnej oceny domu, określono orientacyjne koszty budowy stanu surowego zamkniętego (materiały i robocizna) Kliknij na obrazek obok, by przeczytać reprodukcję artykułu.

Dom WM05 jest tak zaprojektowany, by można było w łatwy sposób dokonać adaptacji dla potrzeb rodziny. W podobnym charakterze zaprojektowany jest dom W07, W08

Projekt był opublikowany na łamach Dodatku do Dziennika Bałtyckiego i Wieczoru Wybrzerza w paĽdzierniku 2001 roku. Kliknij na obrazek obok, by przeczytać reprodukcję artykułu. 

Projekt w wersji z elewacją nawiązującą do tradycji domów murowanych z kamienia mających wygląd masywnych na cokole kamiennym z grubymi murami i przyprami.

Wariant elewacji wykończonej cegłą klinkierową oraz deskowaniem.
  
Usytuowanie domu na działce.

KOMENTARZ AUTORSKI

Jednorodzinny dom wolnostojący parterowy z użytkowym poddaszem i z garażem na dwa samochody jest ofertą dla rozwojowej młodej rodziny lub dla starszego małżeństwa poszukującego domu wygodnego, w którym mogą zaoferować niekrępującą gościnę dla przyjaciół lub awaryjnie przenocować wnuki pomagając w ten sposób własnym dzieciom w różnych eskapadach. Dom ma prostą konstrukcję i racjonalny plan funkcjonalny, a jego bryła poprzez przesuniecie ścian zewnętrznych w linii dzielącej sypialnie od części dziennej, zyskuje dwa podcienia: wejściowy i ogrodowy.

Modny ostatnio rozłożysty dach kopertowy pokryty dachówką ma szeroki okap, który w podcieniach staje się przytulnym i wygodnym ich zadaszeniem. Powstaje, więc dom łatwy w budowie w tradycyjnej technologii z łatwo dostępnych materiałów o prostej bryle, która tworzy ciepłą atmosferę, zaprasza do wejścia i otwiera się na ogród. Między garażem, a pokojem dziennym, przy kuchni, jest taras ogrodowy, gdzie można urządzać „garden party”, a grill i meble ogrodowe przechowujemy w powiększonym garażu.

Dom ten nie wymaga dużej działki, ale spodziewam się, że najczęściej jego gospodarze będą wchodzili do niego z garażu, do którego wjadą samochodem otwierając bramę pilotem. Stąd funkcjonalne umieszczenie spiżarni między garażem i kuchnią. Pokój dzienny i kuchnia tworzą otwarte wnętrze, w którym centralne miejsce zajmuje kominek, a za nim zaprojektowałem dwie sypialnie z łazienką i garderobą. Na parterze mamy, więc mieszkanie o powierzchni 78m2 + garaż, które możemy potraktować jako pierwszy etap budowy domu przez młode małżeństwo. Kiedy dzieci podrosną w miejscu garderoby wstawiamy schody na poddasze, gdzie urządzamy sypialnie z łazienką dla siebie lub dla młodzieży? W ten sposób dom powiększamy zgodnie z potrzebami rodziny, choć całość można zbudować od razu, a zależy to od możliwości finansowych. Z tego też powodu projekt ma również kilka wariantów wykończenia elewacji. Dom otynkowany i pomalowany na jasne kolory, w którym wnęki podcieni wyłożone są klinkierem lub drewnem, a okna mają okiennice jest propozycją dla każdego inwestora, a będzie ładnie wyglądał w każdym otoczeniu. Wariant elewacji ze ścianami z cegły klinkierowej i drewna prezentować się będzie bardziej okazale, ale też droższy i trwalszy to sposób wykończenia domu. Przy założeniu etapowej, tańszej budowy domu zachęcamy do wykonania kosztowniejszej elewacji, chociaż według naszych kalkulacji pierwszy etap budowy mieszkania na parterze w podstawowym standardzie elewacji można zbudować w cenie analogicznego mieszkania w budynku wielorodzinnym oferowanym przez przeciętnego developera. A przecież brakuje w ich ofercie poddasza na dalsze powiększenie domu. Zachęcam, więc do kupna działki w ładnym miejscu i po zbudowaniu domu według prezentowanego naszego projektu gotowego dostępnego od ręki w pracowni, pokażmy innym jak racjonalnie i rozsądnie jest zbudować coś pięknie i prosto.

arch. Paweł Wład Kowalski

(c) Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukcja lub kopiowanie obrazów jest zabronione.