zawartość zmiany warianty etapy cennik zamówienie pytania o pracowni

nagrody

WM10 ORZECHÓWKA

odbicie lustrzane

technologia

parametry

do pobrania

publikacje

 
DŁUGO|Ć I SZER. DOMU 15.52 x 17.87m POWIERZCHNIA UŻYTKOWA175.8m
MIN. WYMIARY DZIAŁKI 22.5 x 25.9m POWIERZCHNIA NETTO216.4m
CENA PROJEKTU 2145 zł POWIERZCHNIA ZABUDOWY189.3m
projekt domu w10 - widok od frontu projekt domu w10 - widok
projekt domu w10 - widok projekt domu w10 - widok od boku
projekt domu w10 - plan domu, plan parteru projekt domu w10 - plan poddasza
PARTER

PODDASZE

pow. podłogi h>190cm
1. Sień 4.7 m2 11. Korytarz

5.8 m2

5.8 m2

2. Łazienka 3.9 m2 12. Sypialnia 21.1 m2 16.4 m2
3. Gabinet (pokój gościnny) 13.6 m2 13. Garderoba 9.0 m2 4.4 m2
4. Salon 23.7 m2 14. Łazienka  10.4 m2 6.8 m2
5. Jadalnia 17.7 m2 15. Łazienka  6.4 m2 4.0 m2
6. Kuchnia 10.0 m2 16. Sypialnia 17.5 m2 11.4 m2
7. Pom. gospodarcze 6.0 m2 17. Garderoba 4.6 m2 3.0 m2
8. Pom. magazynowe 7.9 m2 18. Sypialnia 16.0 m2 11.0 m2
9. Garaż 22.1 m2 19. Garderoba 5.5 m2 3.3 m2
109.6 m2 96.3 m2 66.1 m2
10. Oranżeria 10.3 m2

projekt domu:

Plan nawiązuje do klasycznego układu trójtraktowego dużej chaty lub małego dworu. Dom WM10 Orzechówka ma charakter tradycyjny, wyrażony w nowoczesny sposób. Kamienna, "twarda", a więc bezpieczna strona frontowa chroni wnętrze i ogród z "miękko", a wiec przytulnie ukształtowaną elewacją ogrodową. Parter to przede wszystkim otwarte, przestrzenne i słoneczne wnętrze: kuchnia połączona z jadalnią (z dużym zadaszonym podcieniem powiększającym jej powierzchnię i umożliwiającym korzystanie z ogrodu) oraz salon wraz z oranżerią. Na parterze znajduje się również gabinet (który może być dostępny bezpośrednio z przedsionka - by bez ingerencji w życie rodziny przyjmować klientów w domowym biurze). Jednostanowiskowy garaż (bezpośrednio połączony z domem) można bez problemu i ingerencji w bryłę budynku poszerzyć. Na poddaszu znajdują się wygodne sypialnie z garderobami, oraz dwie łazienki (jedna dostępna wyłącznie z sypialni gospodarzy).

Wydzielone są ciągi funkcjonalne garaż + pomieszczenie magazynowe (suszarnia) + pomieszczenie gospodarcze przy kuchni (pranie, zamrażarka, prasowanie etc...) + kuchnia. Część wejściowa – sień + łazienka + salon + gabinet etc... Można poszerzyć garaż i w ten sposób bez naruszenia koncepcji domu uzyskać dodatkowe miejsce na drugi samochód. Parter można bez jakiejkolwiek zmiany (za wyjątkiem natrysku w łazience + pochylnie) dostosować dla potrzeb osoby na wózku, która ma pokój w gabinecie. Dodatkowo można zrobić drzwi do tego pomieszczenia bezpośrednio z sieni, co daje poczucie odpowiedniego komfortu jej zamieszkania. Bryła domu nawiązuje do tradycyjnej architektury, jest dostosowana do krajobrazu otwartego i zabudowy podmiejskiej, odpowiada wymogom możliwości jej adaptacji do otaczającej zabudowy na terenie całego kraju w tym na obszarach parków krajobrazowych i podlegających ochronie konserwatorskiej w tym zakresie. Zastosowane warianty materiałowe elewacji pozwalają na optymalne wpasowanie się w konkretną architekturę otoczenia i wymaganej przez inwestora jakości – standardu. 

Projekt WM10 brał udział w konkursie Dom Dostępny 2002 i otrzymał wyróżnienie, oraz Nagrodę firmy ONDULINE Materiały Budowlane sp. z o.o. - Złota Płyta ONDULINE. Więcej na ten temat czytaj OPINIA I WERDYKT Z MURATORA nr 222

Pozostałe warianty elewacyjne domu WM10
wersja klinkierowa
wersja tynkowa. Jest to najtańsza wersja domu. Może być etapem przejściowym do wariantu z elewacją kamienną z piaskowaca.

KOMENTARZ AUTROSKI

Koncepcja architektoniczna domu oparta jest o ideę bryły i konstrukcji tradycyjnego domu mieszkalnego budowanego w Polsce z jego współczesna syntezą i transformacją w nowoczesną kompozycję przestrzeni. Plan domu nawiązuje do klasycznego układu trójtraktowego dużej chaty i małego dworu, natomiast konstrukcja bryły podkreśla strukturę przestrzeni domu murowanego i szkieletowego drewnianego. Przenikanie się wątku konstrukcji murowej i szkieletowej wynika z tradycji budownictwa i jest celowe dla uzyskania odpowiedniego rozwiązania frontu domu i jego części ogrodowej. Od frontu dom ma strukturę zamkniętą z wyraĽnym otwarciem poprzez podcień wejściowy. Tu dom ścianami otwiera się w kierunku ulicy, pozostałe fragmenty ścian z garażem włącznie tworzą wyraĽny mur ochraniający wnętrze. Od strony ogrodu konstrukcja szkieletowa pozwala na różnorodne otwarcie domu na ogród, na różnorodne formy przenikania się przestrzeni wnętrza domu z ogrodem. Mamy tu obszerny podcień przy jadalni, wysunięcie wnętrza wraz z oranżeri w otwartą przestrzeń ogrodu oraz płytki podcień ze ścianką żaluzjową na pnącza przy gabinecie. Ogród wchodzi do wnętrza domu, a przebywając w salonie mamy poczucie przebywania pod dachem domu lub wyjścia poza lico ścian, które jako drewniane lekkie ściany osłonowe biegnące niezależnie od konstrukcji szkieletowej podkreślają koncepcję płynności przenikania się przestrzeni domu i ogrodu. Materia ścian od frontu domu każe się od nich odsunąć, a drewno od strony ogrodowej daje poczucie bliskości i ciepła domu.

Dom zaprojektowano w sposób zapewniający spełnienie wymagań podstawowych domu mieszkalnego jednorodzinnego dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa użytkowania, odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska, ochrony przed hałasem i drganiami, oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród. Zaprojektowano warunki użytkowe zgodne z przeznaczeniem obiektu, a w szczególności w zakresie oświetlenia, zaopatrzenia w wodę, usuwania ścieków i odpadów, ogrzewania i wentylacji.

Wydzielone są ciągi funkcjonalne garaż + pomieszczenie magazynowe (suszarnia) + pomieszczenie gospodarcze przy kuchni (pranie, zamrażarka, prasowanie etc...) + kuchnia. Część wejściowa sień + łazienka + salon + gabinet etc... Można poszerzyć garaż i w ten sposób bez naruszenia koncepcji domu uzyskać dodatkowe miejsce na drugi samochód.

Parter można bez jakiejkolwiek zmiany (za wyjątkiem natrysku w łazience + pochylnie) dostosować dla osoby na wózku, która ma pokój w gabinecie. Dodatkowo można zrobić drzwi do tego pomieszczenia bezpośrednio z sieni, co daje poczucie odpowiedniego komfortu jej zamieszkania.

>Bryła domu nawiązuje do tradycyjnej architektury, jest dostosowana do krajobrazu otwartego i zabudowy podmiejskiej, odpowiada wymogom możliwości jej adaptacji do otaczającej zabudowy na terenie całego kraju w tym na obszarach parków krajobrazowych i podlegających ochronie konserwatorskiej w tym zakresie.

Zastosowane warianty materiałowe elewacji pozwalają na optymalne wpasowanie się w konkretną architekturę otoczenia i wymaganej przez inwestora jakości standardu.

arch. Paweł Wład Kowalski

projekt domu WM10 Orzchówka, widok od frontu
Widok od frontu.
projekt domu WM10 Orzchówka, widok od ogrodu
widok od ogrodu, widoczna oranżeria i wiata grilowa
projekt domu WM10 Orzchówka, kolejny widok od ogrodu
widok od ogrodu

(c) Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukcja lub kopiowanie obrazów jest zabronione.