zawartość zmiany  warianty etapy cennik  zamówienie  pytania o pracowni

nagrody

 
 
 WM22   ZYGMUNTÓWKA

odbicie lustrzane

  technologia

parametry

do pobrania

publikacje

 
DŁUGOŚĆ I SZER. DOMU 11.3 x 10.5m POWIERZCHNIA  UŻYTKOWA117.1m
MIN.  WYMIARY   DZIAŁKI 19.3 x 19.1m POWIERZCHNIA  NETTO133.6m
CENA  PROJEKTU 1950 zł POWIERZCHNIA  ZABUDOWY99.1m
 

PARTER

 PODDASZE

1. Sień 2.3 m˛ 8. Korytarz

4.5

4.5 m˛

2. Pokój rodzinny 34.0 m˛ 9. Sypialnia 16.5 13.2 m˛
3. Andeks wypoczynkowy 19.6 10. Garderoba 7.4 4.1 m˛
4. Kuchnia 9.9 m˛ 11. Łazienka 7.1 4.8 m˛
5. Spiżarnia 1.4 m˛ 12. Sypialnia 15.1 10.8 m˛
6. Łazienka 4.3 m˛ 13. Sypialnia 11.5 8.2 m˛
7. Oranżeria 8.5 m˛
71.5 m˛

62.1 m˛

45.6 m˛
WM22 Zygmuntówka to propozycja domu powszechnego. Jest wynikiem poszukiwania formy domu jako kontynuacji rodzimej tradycji budowania, rozplanowania funkcji, względów użytkowych, prostej bryły i prostej konstrukcji. We wnętrzu małe powierzchnie łączą się w duże, co daje poczucie przestrzenności, komfortu i światła. Dom jest wygodny, funkcjonalny, choć mały, można go różnie, indywidualnie urządzać. Gdy do niego wejdziemy wydaje się większy niż z zewnątrz. Przy schodach jest mini antresola, z której widać fragment salonu i oranżerię. Duże okna i oranżeria sprawiają, że dom otwiera się na ogród. Życie rodzinne może toczyć się zgodnie z porami roku - latem na tarasie, zimą wokół centralnie umieszczonego kominka. Usytuowanie kominka nie jest przypadkowe, wynika z funkcji i względów technicznych. W domu jest tylko jeden komin, takie rozwiązanie jest tanie i praktyczne. Projekt łatwo jest realizować etapami - wykańczać poddasze mieszkając na parterze, gdzie można wydzielić dodatkowe pokoje - gabinet, pokój rodzinny, sypialnię. W drugim etapie można też dobudować oranżerię. Zaprojektowanie na poddaszu tylko ścianek działowych daje możliwość łatwych zmian. Projekt będzie miał wiele wariantów - jako dom letni, podpiwniczony lub nie, z garażem, z podniesionym dachem. Dla młodej rodziny lub dla osób starszych.

Technologia: ściany zewnętrzne: dwu-warstwowe, beton komórkowy 24 cm + styro-pian 12 cm, strop: gęstożebrowy terriva I bis, konstrukcja dachu: drewniana, krokwiowo jętkowa pokrycie dachu: dachówka ceramiczna elewacja: tynk cienkowarstwowy, na fragmentach ścian płytki klinkierowe, oraz deski elewacyjne

KOMENTARZ AUTORSKI

Wyznawcą idei „muratorowego” budowania zostałem w 1983 r., gdy po opublikowaniu mojego projektu opublikowanego w „Muratorze”, zostałem zaproszony do redakcji. Od Zygmunta Stępińskiego usłyszałem wtedy: Chcemy, by prosty, energooszczędny dom zastąpił betonową kostkę, a tym samym przywrócił kulturę budowania i zamieszkania w Polsce. Chcemy pokazać, że budownictwo indywidualne może się stać ruchem społecznym, który napędzi rozwój gospodarczy. Musi być więc nowoczesne, na miarę potrzeb, racjonalne technicznie i w zasięgu możliwości budującego. Podjąłem to wyzwanie i realizuję je od lat, a projekt „Zygmuntówka” jest esencją moich doświadczeń twórczych. To dom o tradycyjnej, prostej bryle i konstrukcji, mały, ale wygodny i uniwersalny. Przyjazny rodzinie, dający poczucie bezpieczeństwa i zarazem możliwość kontaktu z otoczeniem. Można go łatwo budować etapami z różnych, lokalnych materiałów. Sądzę, że uosabia idee domu dostępnego, które Zygmunt Stępiński propaguje od lat, stąd jego nazwa.

arch. Paweł Wład Kowalski

(c) Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukcja lub kopiowanie obrazów jest zabronione.