zawartość zmiany  warianty etapy cennik  zamówienie  pytania o pracowni

nagrody

 
 
 WM01   BIELIK

odbicie lustrzane

  technologia

parametry

do pobrania

publikacje

 
DŁUGOŚĆ I SZER. DOMU 10.1 x 13.1m POWIERZCHNIA  UŻYTKOWA137.7m
MIN.  WYMIARY   DZIAŁKI 18.1 x 20.1m POWIERZCHNIA  NETTO148.8m
CENA  PROJEKTU 1950 zł POWIERZCHNIA  ZABUDOWY108.4m
 
PARTER

I PIĘTRO

pow. podłogi h>190cm
1. Salon ze schodami 33.4 m˛ 8.   Korytarz

3.6 m˛

3.6 m˛

2. Sień  3.8 m˛ 9.   Łazienka 6.4 m˛ 5.6 m˛
3. Gabinet (pokój gościnny) 13.3 m˛ 10. Sypialnia 14.3 m˛ 12.3m˛
4. Kuchnia 10.2 m˛ 11. Garderoba 2.0 m˛ 1.2 m˛
5. Pom. gospodarcze 3.2 m˛ 12. Sypialnia 12.5 m˛ 10.5 m˛
6. WC 1.8 m˛ 13. Garderoba 5.4 m˛ 4.0 m˛
7. Garaż 18.7 m˛ 14. Sypialnia 16.3 m˛ 14.2 m˛
15. Garderoba 2.9 m˛ 1.7 m˛
84.4 m˛ 63.4 m˛ 53.1 m˛
 
Wielkość oraz funkcja domu WM01 Bielik idealnie odpowiada potrzebom rodziny cztero- lub pięcioosobowej. Gabinet na parterze (przy wejściu) może pełnić różne funkcje: aneksu bibliotecznego (połączonego z salonem), pokoju gościnnego lub gabinetu-pracowni (ewentualna możliwość wejścia dla Klientów bezpośrednio z przedsionka). Kuchnia - w zależności od indywidualnych wymagań inwestorów - otwarta lub oddzielona ścianą od salonu. Na poddaszu 3 sypialnie, każda z przylegającą doń garderobą. Taras nad garażem może być miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu, a z czasem zostać obudowany szkłem (oranżeria lub ogród zimowy). Pełna ściana garażu umożliwia usytuowanie domu na węższej działce. Dom może być także realizowany bez garażu (patrz wizualizacja) lub w zabudowie bliĽniaczej.
Technologia
Projekt w wersji podstawowej występuje z elewacją wykończoną białym tynkiem mineralnym, cokół oblicowany płytkami klinkierowymi oraz fragmenty ścian obłożone deskami. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną, a okapy podbite deskami pomalowanymi w kolorze ciemnego brązu. Ściany są murowane z bloczków ceramicznych i betonowych, ocieplone płytami styropianu lub wełny mineralnej. Nad parterem zaprojektowano strop żelbetowy gęsto-żebrowy wykonany z gotowych elementów belek i pustaków stropowych. Konstrukcja dachu jest krokwiowo -jętkowa z belkami, słupami i płatwiami z drewna sosnowego. Schody wewnętrzne zaprojektowano jako żelbetowe, ale można wykonać je z drewna na zamówienie indywidualne lub zamontować typowe - gotowe z katalogu producenta. Do budowy domu przewiduje się zastosowanie powszechnie dostępnych materiałów budowlanych,
UWAGA! dom można realizować bez garażu - opis i wizualizacje w dalszej części strony
Projekt był opublikowany na łamach Dodatku do Dziennika Bałtyckiego i Wieczoru Wybrzerza w paĽdzierniku 2001 roku. Kliknij na obrazek obok, by przeczytać reprodukcję artykułu. 

Projekt w wersji architektury regionalnej (poniżej) nawiązującej do tradycyjnego domu w konstrukcji szkieletowo - ryglowej tzw. "muru pruskiego. Może być realizowany na na obszarach parków krajobrazowych lub w sąsiedztwie obiektów zabytkowych.
  
Wariant elewacji wykończonej cegłą klinkierową oraz deskowaniem. 
 
Usytuowanie domu na działce. Dom można zbudować w wersji bez garażu, bądĽ z garażem w drugim etapie realizacji. 
  
Dom może być realizowany bez garażu. Poniżej znajdują się wizualizacje takiego wariantu.
  
 
  
Aby realizować dom bez garażu wystarczy wykreślić garaż z dokumentacji w trakcie adaptacji do działki. Dom może być wówczas realizowany na działce o wymiarach 18.1 x 17.5m, gdyż wymiary domu to 10.1 x 9.5m. Można także wybudować lekką wiatę lub pergolę. 
  

KOMENTARZ AUTORSKI

  

Ludzie budują domy od zawsze. Budowali z materiałów budowlanych, które znaleĽli w pobliżu. W lesie dom stawiany był z bali drewnianych, w górach ma mury i podwaliny z kamienia. Tam gdzie znaleziono glinę zaczęto produkcję cegieł. Każdy materiał budowlany ma inne właściwości konstrukcyjne, więc wpływa na kształt domu. Inaczej wyglądają domy budowane na pustyni, inaczej w dżungli, a inaczej w lasach.

Jeszcze dzisiaj można spotkać miejscowych fachowców, którzy potrafią zbudować dom bez projektu, bo ich dziesiątki w życiu postawili korzystając z doświadczeń przekazywanych z ojca na syna. Mieszkający w nich ludzie dobrze się czują, więc nie ma potrzeby wymyślania nowych kształtów i konstrukcji. W ten sposób, w dużym skrócie powstała architektura regionalna.

Ale współcześnie praktycznie każdy materiał budowlany jest dostępny, szkło, stal, kamień, tworzywa sztuczne. Wszystkie kształty można zbudować. Dla architektów powstaje szerokie pole do realizacji twórczych fantazji. Gdyby tylko mieszkający w nich ludzie umieli to docenić, a nie narzekać, że mieszkając w nich utracili dotychczasowe dobre samopoczucie, domy są niewygodne, nie pasują do stylu ich życia, są drogie w utrzymaniu. Niewygodna i droga jest ta „nowoczesność”, chociaż, ze względów prestiżowych, sami żądają, by ich dom miał coś jeszcze bardziej niż ma sąsiad: był wyższy, miał większe okna, kolumny, podcienie, wykusze, salon o wysokości dwu kondygnacji...

Regionalność architektury nie polega tylko na formie budynku, wynikającej z konstrukcji i wpływu klimatu, ma ona głęboki związek z miejscową kulturą, życiem rodziny, utrwalonymi zwyczajami. Patrząc na tradycyjne elementy regionalnej architektury czujemy ich swojskość i jesteśmy pewni, że dom jest praktyczny dla mieszkających w nim ludzi, bo „praktycznie” wynika z lokalnych uwarunkowań. Technika budowy rozwija się, producenci oferują coraz lepsze rozwiązania. Trzeba, zatem umieć pogodzić dobrego ducha starych, sprawdzonych, tradycyjnych form architektonicznych z użytkowymi dobrodziejstwami cywilizacji.

Na podstawie doświadczeń wielu własnych realizacji postanowiłem zaproponować gotowe projekty domów jednorodzinnych, które będą łączyły w sobie tradycję z nowoczesnością, będą „piękne i proste”, piękne prostotą, proporcją i kształtem i proste w budowie i eksploatacji. Bryła domu ma łączyć uniwersalne dla naszego kraju cechy rodzimej architektury, a rozwiązania elewacji nawiązywać do regionu.

Za projekt podcieniowego domu żuławskiego zrealizowanego w 1991 roku otrzymałem pierwszą nagrodę złotej wiechy za najlepszą realizację w kraju. Prezentowany projekt w wersji z „murem pruskim” na elewacji będzie pasować do krajobrazu na Kaszubach, a elewacja wykonana z cegły klinkierowej zamiast białego tynku zmieni charakter domu na bardziej ekskluzywny pozwoli postawić go w otoczeniu mazurskich jezior, czy w sąsiedztwie zabudowy zabytkowej.

Plan domu odpowiada potrzebom rodziny cztero – pięcioosobowej, pokój przy wejściu może pełnić wielorakie funkcje: może być biblioteka domową, pokojem gościnnym lub gabinetem lekarskim, gdy wejście do niego zrobimy bezpośrednio z sieni. Kuchnia może być otwarta do salonu, lub oddzielona od niego ścianą. Zaprojektowane przy sypialniach garderoby podnoszą komfort użytkowy, a taras nad garażem może być prywatnym solarium. Pełna ściana garażu pozwoli na zbliżenie domu do sąsiada, a przy jego zgodzie, nawet do 1,5 m od granicy działki.

arch. Paweł Wład Kowalski

(c) Copyright W.M. Pracownia Projektowania Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reprodukcja lub kopiowanie obrazów jest zabronione.